Najzdrowsze rodzaje pieczywa
Chleb to jeden z najpopularniejszych składników codziennego menu i większość z nas nie wyobraża sobie, jak można się bez niego obejść. Jednak z uwagi na fakt, że obecnie coraz więcej osób zwraca baczną uwagę na to, co je, wielbiciele pieczywa również zastanawiają się, który chleb będzie nie tylko smaczny, ale też zdrowy.
Czy chleb jest zdrowy?
Czy pieczywo w ogóle może być wartościowym elementem codziennej diety? Podobnie jak w przypadku innych produktów żywnościowych, jakość chleba zależy od jego składników, dlatego kupując apetycznie wyglądające bochenki, sprawdzajmy, co zawierają. Jeśli dobrze wybierzemy, możemy mieć pewność, że jedząc smaczną kanapkę, dostarczymy sobie nie tylko wspaniałych doznań smakowych, ale też cennych i wartościowych składników odżywczych. Wśród tych najzdrowszych warto wymienić błonnik pokarmowy, witaminy z grupy B oraz minerały takie jak magnez, żelazo, cynk czy selen.
Na co zwracać uwagę kupując pieczywo?
Próbując wybrać dobry i zdrowy chleb w piekarni, można poczuć się zdezorientowanym, bo asortyment jest zazwyczaj bardzo obfity, a apetyczny wygląd bochenków zachęca do zakupu. Chcąc jednak, aby pieczywo było wartościowe, należy wziąć pod uwagę rodzaj mąki, z którego powstało, metodę wypiekania oraz ewentualne dodatki w postaci ziaren czy pestek.
Jaka mąka będzie najlepsza do zrobienia chleba?
Wśród najczęściej kupowanych bochenków są chleby pszenne i żytnie. Powszechnie uważa się, że chleb żytni jest zdrowszy i rzeczywiście mąka żytnia zawiera więcej błonnika, witamin i składników mineralnych, ma też mniej glutenu. Warto jednak wiedzieć, że tak lubiane przez wielu pszenne pieczywo również może być zdrowe, bo jakość chleba zależy nie tylko od rodzaju mąki, ale też od stopnia jej przetworzenia. Najwięcej cennych składników ma mąka pełnoziarnista, zwana razową, ponieważ została zmielona jednokrotnie, dzięki czemu jest nieoczyszczona i zawiera wszystkie części ziarna. Chleb upieczony z takiej mąki jest nieco ciemniejszy, ale wbrew pozorom może powstać zarówno z mąki żytniej, jak i pszennej.
Chleb na drożdżach lub na zakwasie
Ze względu na metodę wypiekania chleby dzielimy na te powstałe przy użyciu drożdży lub zakwasu. Choć bochenki pieczone na drożdżach powstają szybciej i są bardzo smaczne, to jednak chcąc jeść zdrowe pieczywo, warto wybrać chleb na zakwasie. Ma niższy indeks glikemiczny, a powstałe w trakcie fermentacji zakwasu bakterie mlekowe korzystnie wpływają na pracę naszych jelit.
Domowy chleb na zakwasie
Wiadomo, że każda potrawa przyrządzona samodzielnie daje gwarancję sprawdzonego składu i świeżości. Dlaczego więc wzorem naszych babć nie upiec pachnących bochenków we własnym domu? Wbrew pozorom nie jest to wcale takie trudne, a w Internecie nie brakuje porad jak upiec domowy chleb, którego zapach natychmiast przyciągnie do kuchni całą rodzinę. Oczywiście najlepiej zrobić to używając zakwasu, który możemy przygotować od podstaw lub też wspomóc się niewielką ilością tego produktu, który podaruje nam ktoś, kto już wcześniej zajmował się pieczeniem chleba. Taki zakwas dość szybko można rozmnożyć i wizja domowego pieczywa staje się coraz realniejsza. Pozostaje wybrać ulubiony rodzaj mąki i zabierać się do pracy! Warto przy tym wiedzieć, że we własnym piekarniku możemy też upiec domowy chleb bezglutenowy, który otrzymamy dzięki użyciu jednej z wielu dostępnych na rynku mąk pozbawionych tego uczulającego wiele osób składnika.
Domowy chleb z ziarnami
Piekąc chleb w domu, można dowolnie eksperymentować i wzbogacać go o różne dodatki. Bardzo dobrym pomysłem jest wykorzystanie w tym celu ziaren, pestek, nasion, orzechów, a nawet bakalii! Taki chleb będzie na pewno nieco bardziej kaloryczny, ale też niesamowicie smaczny i przede wszystkim zdrowy!